مرکز منطقه‌ای داوری تهران (TRAC)


 

مرکز منطقه‌ای داوری تهران (TRAC)

 

 

مرکز منطقه‌ای داوری تهران (TRAC)، یک سازمان منطقه‌ای مستقل است که زیر نظر سازمان حقوقی مشورتی آسیایی-آفریقایی (AALCO) فعالیت می‌کند. این مرکز در پی توافقی که در تاریخ ۶ می ۱۹۹۷ میلادی (16 اردیبهشت 1376 شمسی) میان جمهوری اسلامی ایران و سازمان حقوقی مشورتی آسیایی-آفریقایی به امضا رسید، تأسیس شد و پس از تصویب به وسیله‌ی نهادهای قانون‌گذاری ایران در جولای ۲۰۰۴ (مرداد 1383) رسمیت یافت. این مرکز یک سال پس‌ از آن، در جولای ۲۰۰۵، فعالیت خود را با انتشار قواعد داوریِ، آغاز نمود.

مرکز منطقه‌ای داوری تهران در انجام وظایف خود، از مزایا و مصونیت‌های بایسته‌ی یک سازمان بین‌المللی بهره می‌برد. وظیفه‌ی بنیادین این مرکز، سازمان‌دهی داوری‌ها است؛ علاوه بر این، مرکز در زمینه‌های زیر نیز پویا می‌باشد:

– پیشبرد و بهبود وضعیت داوری تجاری بین‌المللی در منطقه؛
پشتیبانی و هماهنگی فعالیت‌های مؤسسات داوری موجود در منطقه؛
پشتیبانی از داوری‌های غیر سازمانی، به‌ویژه در مواردی که همسو با قواعد کمیسیون حقوق تجارت بین‌الملل سازمان ملل متحد (UNCITRAL) می‌باشند؛ و
کمک به اجرای آرای داوری.
قواعد داوری در مرکز منطقه‌ای داوری تهران بر پایه قواعد کمیسیون حقوق تجارت بین‌الملل سازمان ملل متحد (UNCITRAL) استوار است. این قواعد برای دو طرف اختلاف، بیشترین آزادی ممکن را در تعیین تعداد داوران و نیز انتصاب داور بنا بر صلاحدید خود یا معرفی روشی برای انتصاب داوران فراهم می‌آورد. دو طرف همچنین در گزینش محل انجام داوری، آیین دادرسی داوری و قانون ماهوی حاکم بر قرارداد آزاد می‌باشند. دخالت مرکز در انجام فرایند داوری بسیار محدود بوده و تنها در صورت نیاز، برای پشتیبانی از جریان داوری است.
جهت افزایش کیفیت رسیدگی که بر پایه‌ی قواعد داوری انجام می‌شود و همچنین اطمینان از استقلال رای و بی‌طرفی در به کار بستن قوانین، تشکیل یک هیئت داوری در آئین‌نامه‌ی داخلی مرکز پیش‌بینی شده است.
موقعیت کلیدی مرکز و استقرار آن در منطقه‌ی جنوب غربی آسیا و خلیج‌فارس، این مرکز را به نهادی معتبر و قابل اتکا برای اداره‌ی داوری‌های بین‌المللی بدل نموده است. از همین رو، شرط داوری مرکز، در سال‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای در انواع گوناگونی از قراردادهای بین‌المللی از جمله: خدمات وابسته به نفت و گاز، بانکداری، اعتبارات صادرات، مخابرات، ساخت‌وساز، گیاهان صنعتی و غیره گنجانده شده است. این مرکز از زمان تاسیس تا کنون، به عنوان یک سازمان بی‌طرف، مستقل و جهانی، مجموعه‌ای از پشتیبانی‌های سازمانی را برای انجام داوری‌های داخلی و بین‌المللی ارائه داده است.

  

 


تصاویر این صفحه
تنظیمات

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
1 + 2 = ?